Головна » Статті » Що таке торговельна марка і навіщо її реєструвати?

Що таке торговельна марка і навіщо її реєструвати?

ЩО ТАКЕ ТОРГОВЕЛЬНА МАРКА І НАВІЩО ЇЇ РЕЄСТРУВАТИ?

Дізнатися більше про принципи реєстрації буде корисно кожному. Не важливо, належить самостійна реєстрація торгової марки або звернення до патентних повірених.

Кожен бізнес-процес починається з аналізу потреб, і реєстрація ТМ - не виняток.

НАВІЩО РЕЄСТРУВАТИ ТОРГОВУ МАРКУ?

Іноді її реєстрація є необхідною тільки для реєстрації домену в зоні .ua, іноді це спосіб захисту товарів або послуг від конкурентів, іноді це потрібно для виходу на український або міжнародний ринок.

ЩО ЗАХИЩАЄ ТМ?

Товарний знак може бути зареєстрований як слово або поєднання слів (поєднання букв, цифр), зображення або комбінація першого і другого. Торгові знаки можуть бути також тривимірними, мультимедійними та голографічними.

Слово або символ, що відноситься до загальновживаним, не може стати торговим знаком. Назви, здатні ввести споживача в оману, також не можуть бути зареєстровані. Торгові марки, що містять відтворення або імітацію символіки держави, назв органів влади, печаток, нагородних знаків, можуть реєструватися тільки при наявності відповідного дозволу.

В оформленні позначень, які повторюють або дуже схожих з уже існуючими торговими марками, буде відмовлено.

ВІД ЧОГО ЗАХИЩАЄ ТМ?

Мета її реєстрації - можливість заборонити стороннім використовувати чиєсь винахід. Але захист стосується лише товарів, що відносяться до тих категорій, в яких товарний знак зареєстрований. Саме тому до вибору класів для реєстрації важливо підійти з особливою увагою. Вибрані категорії повинні точно характеризувати господарську діяльність, пов'язану з реєструється знаком.

ЧОМУ ВАЖЛИВО ВІДСУТНІСТЬ ОДНОРІДНОСТІ?

Цього варто уникати, так як наявність однорідності з іншими знаками неодмінно послужить причиною відмови в реєстрації. Те, що товари (послуги) розташовуються в одному класі МКТП - зовсім не гарантія однорідності, і навпаки, розташування в різних класах її не виключають.

Головний показник для констатації однорідності - уявлення про те, що обидва товари належать одній особі. Не може бути двох однакових марок для споріднених товарів, але можуть бути дві аналогічні марки для товарів, що відносяться до різних класів.

Якщо подати заявку на реєстрацію ТМ без перевірки на однорідність, то велика ймовірність відмови. В такому випадку внесені гроші не повертаються. Саме тому варто заздалегідь приділити увагу перевірці, щоб не втрачати час і кошти.

Форма перевірки на наявність подібностей обов'язково присутній на сайті реєстраторів, і скористатися нею може кожен бажаючий. Пошук можна зробити самостійно або замовити його у кваліфікованих фахівців. Якщо немає спеціальних знань, краще все ж покластися на професіоналів, які мають досвід.

ПРОЦЕДУРА РЕЄСТРАЦІЇ ТМ

Процес починається зі складання і подання заявки. Її можуть подавати фізичні і юридичні особи. Зразок такої заявки, а також перелік необхідних документів, можна знайти на сайті УІПС. У двомісячний термін після подачі заявки необхідно сплатити держ. збір, сума якого не підлягає поверненню, якщо реєстрація буде невдалою.

ФОРМАЛЬНА ЕКСПЕРТИЗА

Після цього починається проміжок експертизи, в ході якого заявка перевіряється на відповідність вимогам. На цьому етапі може знадобитися внесення змін або додаткових даних. На ці дії відводиться 2 місяці.

КВАЛІФІКАЦІЙНА ЕКСПЕРТИЗА

Наступна фаза визначить, чи відповідає заявлене позначення правовим нормам. Він має на увазі перевірку на тотожності і подібності. Якщо перевірка на схожість була проведена заздалегідь, то ймовірність відмови на цьому етапі набагато менше.

З недавнього часу на сайті УІПС можна переглянути заявки, які проходять кваліфікаційну експертизу. Таким чином ті, хто вже має ТМ, можуть відстежувати нові заявки і в разі спроби порушення прав подавати заперечення.

Якщо все фази експертизи пройдені успішно, заявнику надсилається повідомлення. Після цього протягом трьох місяців повинен бути сплачений державний збір і мито. Після виконання всіх умов заявник отримає довгоочікуване свідоцтво про реєстрацію ТМ.

Стаття надана патентним агентсвом.