Головна » Статті » Як отримати патент на винахід: можливі варіанти?

Як отримати патент на винахід: можливі варіанти?

ЯК ОТРИМАТИ ПАТЕНТ НА ВИНАХІД: МОЖЛИВІ ВАРІАНТИ?

Процес оформлення прав на винахід досить трудомісткий і складний. В ході оформлення можуть виникати непередбачені проблеми, вирішення яких може бути дуже важким для людини без спеціальних знань.

Щоб почати оформлення патенту на винахід заявник повинен подати ряд документів і заявочних матеріалів. На цьому етапі важливо визначитися зі способом оформлення. Як краще це зробити, самостійно або звернутися до патентного повіреного?

ВИБІР З ТРЬОХ ВАРІАНТІВ

Перший, найбільш простий і ефективний метод - запатентувати винахід за допомогою професійних патентних повірених. У цьому випадку від заявника майже ніяких активних дій не потрібно. Звичайно, цей варіант найбільш витратний, але при цьому є гарантія того, що все буде зроблено по вищому розряду, кваліфіковано і швидко. Практикуючі фахівці в сфері інтелектуальної власності зможуть надати якісні кваліфіковані послуги, оформлення пройде правильно, з мінімальними ризиками і в найкоротші терміни.

Другий шлях до отримання патенту на увазі звернення до юристів. Тут є ризик потрапити до некомпетентному фахівця, так як тема охорони інтелектуальної власності досить специфічна і щоб в ній дійсно добре орієнтуватися, потрібне тривале навчання і кропітка робота. Навіть самий розумний юрист не зможе оформити заявку так само професійно як патентний повірений. Вартість такого звернення не буде нижче, ніж у першому випадку, при цьому є певні застереження щодо якості роботи.

Зазвичай юридичні фірми не займаються процесами, пов'язаними з інтелектуальною власністю, тому не мають відточених схем такої роботи. Чи не кожен юрист орієнтується в принципах практичного застосування правових норм, що стосуються промислової власності. Якість оформлення заявочних матеріалів і забезпечення правильного ходу процедури патентування може істотно постраждати.

Третій спосіб отримання заповітного свідоцтва - самостійне оформлення. Заявник складає заявку, оформляє і подає повний набір документів і матеріалів. Незважаючи на те, що цей варіант може здатися абсолютно безкоштовним, таким його можна назвати лише умовно. Людина без досвіду майже напевно не зможе правильно скласти заявку. Це можна пояснити тим, що при оформленні подібних документів патентні повірені залучають фахівців суміжних галузей знань. Навіть якщо заявка буде складена самим винахідником, консультація фахівця їй потрібно буде обов'язково. Щоб обійтися без такої консультації, потрібно витратити багато часу на ознайомлення з правовими нормами, спеціалізованою літературою, методиками роботи патентних повірених та іншою інформацією. Після систематизування цієї інформації можна зробити спробу самостійного складання заявки. Виходить, що за самостійне оформлення заявки так чи інакше доведеться заплатити. Витратити доведеться або гроші за консультацію фахівця, або час, потрібний на вивчення літератури.

Коли документи складаються самостійно, висока ймовірність помилок, при виявленні яких Укрпатент буде надсилати запити на уточнення і виправлення даних. Відповідь на кожне з таких запитів вимагає оплати держмита. Через таких уточнень істотно збільшується термін розгляду заявки, так як кожне питання від Укрпатенту додає три місяці до тривалості оформлення. Виходить, що спроба заощадити найімовірніше виллється в додаткові фінансові та часові витрати.

Не дивлячись на те, що самостійне оформлення заявки на патентування винаходу на перший погляд може здатися прийнятним варіантом, таке рішення може спричинити за собою масу неприємностей, відстрочок і фінансових витрат. Якщо оформлення патенту триватиме кілька років, то винахід може встигнути втратити актуальність і просто застаріти.